Election Commission of India
General Elections 2004

Back


List of Contestants of Indian National Congress(INC) (nationwide)

CANDIDATE NAME PARLIAMENTARY CONSTITUENCY STATE
KILLI KRUPARANI 1-Srikakulam ANDHRA PRADESH
KISHORE CHANDRA SURYANARAYANA DEO VYRICHERLA 2-Parvathipuram (ST) ANDHRA PRADESH
JHANSI BOTCHA 3-Bobbili ANDHRA PRADESH
JANARDHANA REDDY NEDURUMALLI 4-Visakhapatnam ANDHRA PRADESH
NANDA GOPAL GANDHAM 6-Anakapalli ANDHRA PRADESH
MALLIPUDI MANGAPATI PALLAM RAJU 7-Kakinada ANDHRA PRADESH
ARUNA KUMAR VUNDAVALLI 8-Rajahmundry ANDHRA PRADESH
G.V. HARSHA KUMAR 9-Amalapuram (SC) ANDHRA PRADESH
CHEGONDI VENKATA HARIRAMA JOGAIAH 10-Narasapur ANDHRA PRADESH
KAVURU SAMBA SIVA RAO 11-Eluru ANDHRA PRADESH
BADIGA RAMAKRISHNA 12-Machilipatnam ANDHRA PRADESH
RAJAGOPAL LAGADAPATI 13-Vijayawada ANDHRA PRADESH
BALASHOWRY VALLABHANENI 14-Tenali ANDHRA PRADESH
RAYAPATI SAMBASIVA RAO 15-Guntur ANDHRA PRADESH
DAGGUBATI PURANDARESWARI 16-Bapatla ANDHRA PRADESH
MEKAPATI RAJAMOHAN REDDY 17-Narasaraopet ANDHRA PRADESH
SREENIVASULU REDDY MAGUNTA 18-Ongole ANDHRA PRADESH
PANABAKA LAKSHMI 19-Nellore (SC) ANDHRA PRADESH
CHINTA MOHAN 20-Tirupathi (SC) ANDHRA PRADESH
DR. RAVURI VENKATA SWAMY 21-Chittoor ANDHRA PRADESH
ANNAYYAGARI SAI PRATHAP 22-Rajampet ANDHRA PRADESH
Y.S. VIVEKANANDA REDDY 23-Cuddapah ANDHRA PRADESH
NIZAMODDIN 24-Hindupur ANDHRA PRADESH
ANANTHA VENKATA RAMI REDDY 25-Anantapur ANDHRA PRADESH
KOTLA JAYASURYA PRAKASHA REDDY 26-Kurnool ANDHRA PRADESH
S. P. Y. REDDY 27-Nandyal ANDHRA PRADESH
D. VITTAL RAO 29-Mahabubnagar ANDHRA PRADESH
KONDA LAKSHMA REDDY 30-Hyderabad ANDHRA PRADESH
M. ANJAN KUMAR YADAV 31-Secunderabad ANDHRA PRADESH
SARVEY SATHYANARAYANA 32-Siddipet (SC) ANDHRA PRADESH
MADHU GOUD YASKHI 34-Nizamabad ANDHRA PRADESH
G. VENKAT SWAMY 36-Peddapalli (SC) ANDHRA PRADESH
RENUKA CHOWDHURY 40-Khammam ANDHRA PRADESH
JAIPAL REDDY SUDINI 42-Miryalguda ANDHRA PRADESH
WANGCHA RAJKUMAR 2-Arunachal East ARUNACHAL PRADESH
LALIT MOHAN SUKLABAIDYA 1-Karimganj (SC) ASSAM
SONTOSH MOHAN DEV 2-Silchar ASSAM
BIREN SINGH ENGTI 3-Autonomous District (ST) ASSAM
ANWAR HUSSAIN 4-Dhubri ASSAM
DERHAGRA MOCHAHARY 5-Kokrajhar (ST) ASSAM
A. F. GOLAM OSMANI 6-Barpeta ASSAM
KIRIP CHALIHA 7-Gauhati ASSAM
MADHAB RAJBANGSHI 8-Mangaldoi ASSAM
MONI KUMAR SUBBA 9-Tezpur ASSAM
BISNU PRASAD 10-Nowgong ASSAM
DIP GOGOI 11-Kaliabor ASSAM
BIJOY KRISHNA HANDIQUE 12-Jorhat ASSAM
PABAN SINGH GHATOWAR 13-Dibrugarh ASSAM
RANEE NARAH 14-Lakhimpur ASSAM
DR. SHAKEEL AHMAD 13-Madhubani BIHAR
KRISHNA SAHI 30-Begusarai BIHAR
MIRA KUMAR 35-Sasaram (SC) BIHAR
NIKHIL KUMAR 37-Aurangabad BIHAR
ALEMAO CHURCHIL BRAZ 2-Mormugao GOA
SHAILENDRASINH JADEJA 1-Kutch GUJARAT
SAVSHIBHAI KANJIBHAI MAKWANA 2-Surendranagar GUJARAT
AHIR VIKRAMBHAI ARJANBHAI MADAM 3-Jamnagar GUJARAT
RADADIYA VITHALBHAI HANSRAJBHAI 5-Porbandar GUJARAT
BARAD JASUBHAI DHANABHAI 6-Junagadh GUJARAT
VIRJIBHAI THUMMAR 7-Amreli GUJARAT
GIGABHAI BHAVUBHAI GOHIL (GIGABHAI GOHIL) 8-Bhavnagar GUJARAT
YOGENDRAKUMAR MAVJIBHAI MAKWANA 9-Dhandhuka (SC) GUJARAT
GUPTA RAJKUMAR GIGRAJ 10-Ahmedabad GUJARAT
GABHAJI MANGAJI THAKOR 11-Gandhinagar GUJARAT
JIVABHAI AMBALAL PATEL 12-Mehsana GUJARAT
RASTRAPAL PRAVIN SOMABHAI 13-Patan (SC) GUJARAT
CHAVDA HARISINHAJI PRATAPSINHAJI 14-Banaskantha GUJARAT
MADHUSUDAN MISTRY 15-Sabarkantha GUJARAT
VAGHELA SHANKERSINH LAXMANSINH 16-Kapadvanj GUJARAT
TAVIYAD DR. PRABHABAHEN KISHORSINH 17-Dohad (ST) GUJARAT
PATEL RAJENDRASINH BALVANTSINH 18-Godhra GUJARAT
DINSHA PATEL 19-Kaira GUJARAT
SOLANKI BHARATSINH MADHAVSINH 20-Anand GUJARAT
NARANBHAI RATHWA 21-Chhota Udaipur (ST) GUJARAT
GAEKWAD SATYAJITSINH DULEEPSINH 22-Baroda GUJARAT
PATEL MUHAMMAD FANSIWALA 23-Broach GUJARAT
CHANDRAVADAN CHHOTUBHAI PITHAWALA 24-Surat GUJARAT
CHAUDHARY TUSHARBHAI AMARSINHBHAI 25-Mandvi (ST) GUJARAT
KISHANBHAI VESTABHAI PATEL 26-Bulsar (ST) GUJARAT
SELJA 1-Ambala (SC) HARYANA
NAVEEN JINDAL 2-Kurukshetra HARYANA
ARVIND KUMAR SHARMA 3-Karnal HARYANA
DHARAM PAL SINGH MALIK 4-Sonepat HARYANA
BHUPINDER SINGH 5-Rohtak HARYANA
AVTAR SINGH BHADANA 6-Faridabad HARYANA
INDERJIT SINGH 7-Mahendragarh HARYANA
KULDEEP BISHNOI 8-Bhiwani HARYANA
JAI PARKASH 9-Hissar HARYANA
ATMA SINGH GILL 10-Sirsa (SC) HARYANA
DHANI RAM SHANDIL 1-Simla (SC) HIMACHAL PRADESH
PRATIBHA SINGH 2-Mandi HIMACHAL PRADESH
CHANDER KUMAR 3-Kangra HIMACHAL PRADESH
THAKUR RAM LAL 4-Hamirpur HIMACHAL PRADESH
GHULAM RASOOL KAR 1-Baramulla JAMMU & KASHMIR
CH. LAL SINGH 5-Udhampur JAMMU & KASHMIR
MADAN LAL SHARMA 6-Jammu JAMMU & KASHMIR
NARSINGRAO HULLA SURYAWANSHI 1-Bidar (SC) KARNATAKA
IQBAL AHMED SARADGI 2-Gulbarga KARNATAKA
A.VENKATESH NAIK 3-Raichur KARNATAKA
K. VIRUPAXAPPA 4-Koppal KARNATAKA
KONDAIAH K C 5-Bellary KARNATAKA
MALLIKARJUN S S 6-Davangere KARNATAKA
N.Y. HANUMANTHAPPA 7-Chitradurga KARNATAKA
BASAVARAJ G S 8-Tumkur KARNATAKA
R.L. JALAPPA 9-Chikballapur KARNATAKA
K.H. MUNIYAPPA 10-Kolar (SC) KARNATAKA
TEJASHWINI SEE RAMESH 11-Kanakapura KARNATAKA
JAFFER SHARIEF C K 12-Bangalore North KARNATAKA
KRISHNAPPA M 13-Bangalore South KARNATAKA
AMBAREESH M. H. 14-Mandya KARNATAKA
A SIDDARAJU 15-Chamarajanagar (SC) KARNATAKA
SRIKANTADATTA NARASIMHARAJA WADIYAR 16-Mysore KARNATAKA
M VEERAPPA MOILY 17-Mangalore KARNATAKA
VINAYA KUMAR SORAKE 18-Udupi KARNATAKA
H C SRIKANTAIAH ALIAS ANNAIAH 19-Hassan KARNATAKA
B L SHANKAR 20-Chikmagalur KARNATAKA
AYANUR MANJUNATH 21-Shimoga KARNATAKA
ALVA MARGARET 22-Kanara KARNATAKA
PROF. I G SANADI 23-Dharwad South KARNATAKA
B S PATIL 24-Dharwad North KARNATAKA
AMARSINH VASANTRAO PATIL 25-Belgaum KARNATAKA
GHATAGE S B 26-Chikkodi (SC) KARNATAKA
PATIL R S 27-Bagalkot KARNATAKA
BASANAGOUDA SOMANAGOUDA PATIL (MANAGULI) 28-Bijapur KARNATAKA
N A MOHAMMED 1-Kasaragod KERALA
MULLAPPALLY RAMACHANDRAN 2-Cannanore KERALA
M T PADMA 3-Badagara KERALA
ADV V BALARAM 4-Calicut KERALA
V S VIJAYA RAGHAVAN 7-Palghat KERALA
K A THULASI 8-Ottapalam (SC) KERALA
A C JOSE 9-Trichur KERALA
PADMAJA VENUGOPAL 10-Mukundapuram KERALA
DR EDWARD EDEZHATH 11-Ernakulam KERALA
ANTO ANTONY 13-Kottayam KERALA
BENNY BEHANAN 14-Idukki KERALA
V M SUDHEERAN 15-Alleppey KERALA
RAMESH CHENNITHALA 16-Mavelikara KERALA
KODIKUNNIL SURESH 17-Adoor (SC) KERALA
SOORANAD RAJASEKHARAN 18-Quilon KERALA
M I SHANAVAS 19-Chirayinkil KERALA
V S SIVAKUMAR 20-Trivandrum KERALA
BARELAL JATAV 1-Morena (SC) MADHYA PRADESH
SATYADEV KATARE 2-Bhind MADHYA PRADESH
RAMSEVAK SINGH ( BABUJI) 3-Gwalior MADHYA PRADESH
JYOTIRADITYA MADHAVRAO SCINDIA 4-Guna MADHYA PRADESH
UTTAM KHATIK 5-Sagar (SC) MADHYA PRADESH
SATYAVRAT CHATURVEDI " VINOD BHAIYA " 6-Khajuraho MADHYA PRADESH
TILAK SINGH LODHI 7-Damoh MADHYA PRADESH
RAJENDRA KUMAR SINGH " DADA BHAI" 8-Satna MADHYA PRADESH
SUNDAR LAL TIWARI 9-Rewa MADHYA PRADESH
TILAKRAJ SINGH 10-Sidhi (ST) MADHYA PRADESH
RAJESH NANDANI SINGH 11-Shahdol (ST) MADHYA PRADESH
PUSHPA BISEN 12-Balaghat MADHYA PRADESH
SAVITRI DHUMKETI 13-Mandla (ST) MADHYA PRADESH
VISHWANATH DUBEY 14-Jabalpur MADHYA PRADESH
KALYANI PANDEY 15-Seoni MADHYA PRADESH
KAMALNATH 16-Chhindwara MADHYA PRADESH
RAJENDRA JAISWAL 17-Betul MADHYA PRADESH
OMPRAKASH HAJARILAL RAGHUVANSHI BANAPURA 18-Hoshangabad MADHYA PRADESH
SAJID ALI 19-Bhopal MADHYA PRADESH
NARBADA PRASAD SHARMA 20-Vidisha MADHYA PRADESH
SHAMBHOO SINGH 21-Rajgarh MADHYA PRADESH
SHYAM BAPULAL MALVIYA 22-Shajapur (SC) MADHYA PRADESH
AMITABH MANDLOI 23-Khandwa MADHYA PRADESH
TARACHAND SHIVAJI PATEL 24-Khargone MADHYA PRADESH
UMANG SINGHAR 25-Dhar (ST) MADHYA PRADESH
RAMESHWAR PATEL 26-Indore MADHYA PRADESH
PREMCHAND GUDDU 27-Ujjain (SC) MADHYA PRADESH
KANTILAL BHURIA 28-Jhabua (ST) MADHYA PRADESH
RAJENDRA SINGH GAUTAM 29-Mandsaur MADHYA PRADESH
SUDHIR SAWANT 1-Rajapur MAHARASHTRA
A. R. ANTULAY 3-Kolaba MAHARASHTRA
MILIND MURLI DEORA 4-Mumbai South MAHARASHTRA
EKNATH M. GAIKWAD 6-Mumbai North Central MAHARASHTRA
KAMAT GURUDAS 7-Mumbai North East MAHARASHTRA
SUNIL DUTT 8-Mumbai North West MAHARASHTRA
GOVINDA 9-Mumbai North MAHARASHTRA
SHINGADA DAMODAR BARKU 11-Dahanu (ST) MAHARASHTRA
CHAURE BAPU HARI 14-Dhule (ST) MAHARASHTRA
GAVIT MANIKRAO HODLYA 15-Nandurbar (ST) MAHARASHTRA
DR. ULHAS VASUDEO PATIL 17-Jalgaon MAHARASHTRA
MUKUL BALKRUSHNA WASNIK 18-Buldhana (SC) MAHARASHTRA
LAXMANRAO TAYADE 19-Akola MAHARASHTRA
DR. SHRIKANT JICHKAR 22-Ramtek MAHARASHTRA
VILAS MUTTEMWAR 23-Nagpur MAHARASHTRA
NARESH PUGLIA 26-Chandrapur MAHARASHTRA
PRABHATAI RAU 27-Wardha MAHARASHTRA
PATIL UTTAMRAO DEORAOJI 28-Yavatmal MAHARASHTRA
KHATGAONKAR BHASKARRAO BAPURAO 30-Nanded MAHARASHTRA
PAWAR UTTAMSINGH RAJDHARSINGH 32-Jalna MAHARASHTRA
RAMKRUSHNA BABA PATIL 33-Aurangabad MAHARASHTRA
PATIL SHIVRAJ VISHWANATH 35-Latur MAHARASHTRA
UJWALATAI SUSHILKUMAR SHINDE 37-Sholapur MAHARASHTRA
E. V. ALIAS BALASAHEB VIKHE PATIL 40-Kopargaon MAHARASHTRA
KALMADI SURESH 42-Pune MAHARASHTRA
PATIL PRAKASHBAPU VASANTDADA 46-Sangli MAHARASHTRA
DR. THOKCHOM MEINYA 1-Inner Manipur MANIPUR
PATY RIPPLE KYNDIAH 1-Shillong MEGHALAYA
DR. MUKUL SANGMA 2-Tura MEGHALAYA
K. ASUNGBA SANGTAM 1-Nagaland NAGALAND
SUSHILA TIRIYA 1-Mayurbhanj (ST) ORISSA
NIRANJAN PANDA 2-Balasore ORISSA
MURALIDHAR JENA 3-Bhadrak (SC) ORISSA
AMIYA KANTA MALLIK 4-Jajpur (SC) ORISSA
SRIKANT KUMAR JENA 5-Kendrapara ORISSA
JAYANTI PATNAIK 6-Cuttack ORISSA
RANJIB BISWAL 7-Jagatsinghpur ORISSA
PINAKI MISRA 8-Puri ORISSA
SOUMYA RANJAN PATNAIK 9-Bhubaneswar ORISSA
RAMKRUSHANA PATNAIK 10-Aska ORISSA
CHANDRA SEKHAR SAHU 11-Berhampur ORISSA
GIRIDHAR GAMANG 12-Koraput (ST) ORISSA
CHANDRA SEKHAR MAJHI 13-Nowrangpur (ST) ORISSA
BHAKTA CHARAN DAS 14-Kalahandi ORISSA
ABHIMANYU BEHERA 15-Phulbani (SC) ORISSA
SARAT PATTANAYAK 16-Bolangir ORISSA
SANJAY BHOI 17-Sambalpur ORISSA
SRIBALLAV PANIGRAHI 18-Deogarh ORISSA
KAMAKHYA PRASAD SINGHDEO 19-Dhenkanal ORISSA
FRIDA TOPNO 20-Sundargarh (ST) ORISSA
NILAKANTHA NAYAK 21-Keonjhar (ST) ORISSA
SUKHBUNS KAUR BHINDER 1-Gurdaspur PUNJAB
RAGHUNANDAN LAL BHATIA 2-Amritsar PUNJAB
SUKHBINDER SINGH ( SUKH SARKARIA) 3-Tarn Taran PUNJAB
RANA GURJEET SINGH 4-Jullundur PUNJAB
SANTOSH CHOWDHARY 5-Phillaur (SC) PUNJAB
SHAMSHER SINGH DULLO 7-Ropar (SC) PUNJAB
PRENEET KAUR 8-Patiala PUNJAB
MUNISH TEWARI 9-Ludhiana PUNJAB
ARVIND KHANNA 10-Sangrur PUNJAB
KARAN KAUR BRAR 12-Faridkot PUNJAB
JAGMEET SINGH BRAR 13-Ferozepur PUNJAB
BHARATRAM 1-Ganganagar (SC) RAJASTHAN
RAMESHWAR LAL 2-Bikaner RAJASTHAN
BAL RAM JAKHAR 3-Churu RAJASTHAN
SHISH RAM OLA 4-Jhunjhunu RAJASTHAN
NARAYAN SINGH 5-Sikar RAJASTHAN
PRATAP SINGH KHACHARIAWAS 6-Jaipur RAJASTHAN
SACHIN PILOT 7-Dausa RAJASTHAN
DR. KARAN SINGH YADAV 8-Alwar RAJASTHAN
VED PRAKASH 9-Bharatpur RAJASTHAN
MAHENDRA SINGH 10-Bayana (SC) RAJASTHAN
NAMO NARAIN 11-Sawai Madhopur (ST) RAJASTHAN
HAJI HABIBURREHAMAN 12-Ajmer RAJASTHAN
NAND KISHORE BAIRWA 13-Tonk (SC) RAJASTHAN
HARI MOHAN SHARMA 14-Kota RAJASTHAN
SANJAY GURJAR 15-Jhalawar RAJASTHAN
PRABHULAL RAWAT 16-Banswara (ST) RAJASTHAN
BHERULAL MEENA 17-Salumber (ST) RAJASTHAN
GIRIJA VYAS 18-Udaipur RAJASTHAN
VISHWA VIJAY SINGH 19-Chittorgarh RAJASTHAN
KAILASH VYAS 20-Bhilwara RAJASTHAN
SURENDRA KUMAR SURANA 21-Pali RAJASTHAN
BUTA SINGH 22-Jalore (SC) RAJASTHAN
COL. SONA RAM CHOUDHARY 23-Barmer RAJASTHAN
BADRI RAM JAKHAR 24-Jodhpur RAJASTHAN
RAMRAGHUNATH 25-Nagaur RAJASTHAN
BIRAJ ADHIKARI 1-Sikkim SIKKIM
RANI. K 15-Rasipuram (SC) TAMIL NADU
THANGKABALU K. V. 16-Salem TAMIL NADU
PRABHU R. 18-Nilgiris TAMIL NADU
ELANGOVAN, E. V. K. S. 19-Gobichettipalayam TAMIL NADU
KHARVENTHAN, S. K. 22-Palani TAMIL NADU
CHITTHAN, N. S. V. 23-Dindigul TAMIL NADU
AARON RASHID J. M. 25-Periyakulam TAMIL NADU
MANI SHANKAR AIYAR 29-Mayiladuturai TAMIL NADU
CHIDAMBARAM, P. 33-Sivaganga TAMIL NADU
DHANUSKODI ATHITHAN, R. 36-Tirunelveli TAMIL NADU
NIRMALA DASGUPTA 1-Tripura West TRIPURA
JADU MOHAN TRIPURA 2-Tripura East (ST) TRIPURA
JIRAJ SINGH 1-Bijnor (SC) UTTAR PRADESH
VIKRAM SINGH 2-Amroha UTTAR PRADESH
BAGUM NOOR BANO ALIAS MEHTAB ZAMANI BEGUM 4-Rampur UTTAR PRADESH
ASHOK YADAV 5-Sambhal UTTAR PRADESH
MAHBOOB HUSAIN ANSARI 6-Budaun UTTAR PRADESH
ALAUDDEEN KHAN 7-Aonla UTTAR PRADESH
PRAVEEN SINGH ARON 8-Bareilly UTTAR PRADESH
V.M SINGH 9-Pilibhit UTTAR PRADESH
KUNWAR JITIN PRASAD 10-Shahjahanpur UTTAR PRADESH
RAI SINGH 11-Kheri UTTAR PRADESH
MRADUL SHUKLA 12-Shahabad UTTAR PRADESH
RAJA MOHD. AMIR MOHD. KHAN 13-Sitapur UTTAR PRADESH
RAM LAL RAHI 14-Misrikh (SC) UTTAR PRADESH
CHAND RAM 15-Hardoi (SC) UTTAR PRADESH
REENA CHOUDHARY 17-Mohanlalganj (SC) UTTAR PRADESH
SHIV PAL SINGH 18-Unnao UTTAR PRADESH
SONIA GANDHI 19-Rae Bareli UTTAR PRADESH
RAJKUMARI RATNA SINGH 20-Pratapgarh UTTAR PRADESH
RAHUL GANDHI 21-Amethi UTTAR PRADESH
CAPTAIN SATISH SHARMA 22-Sultanpur UTTAR PRADESH
JAISRAJ GAUTAM 23-Akbarpur (SC) UTTAR PRADESH
NIRMAL KHATRI 24-Faizabad UTTAR PRADESH
ANAND PRAKASH GAUTAM 25-Bara Banki (SC) UTTAR PRADESH
GYANENDRA PRATAP SINGH 26-Kaiserganj UTTAR PRADESH
D.R. ABDUL RAHMAN KHAN 27-Bahraich UTTAR PRADESH
EKBAL SIDDIQUI 28-Balrampur UTTAR PRADESH
VINAY KUMAR PANDEY ALIAS BINNOO 29-Gonda UTTAR PRADESH
UMED SINGH 30-Basti (SC) UTTAR PRADESH
JAGDAMBIKA PAL 31-Domariaganj UTTAR PRADESH
MAHAVEER PRASAD 33-Bansgaon (SC) UTTAR PRADESH
SHARDENDU PANDEY 34-Gorakhpur UTTAR PRADESH
HARSH VARDHAN 35-Maharajganj UTTAR PRADESH
KUNWAR RATANJEET PRATAP NARAYAN SINGH 36-Padrauna UTTAR PRADESH
RAMASHISH RAI 37-Deoria UTTAR PRADESH
BHOLA PANDEY 38-Salempur UTTAR PRADESH
SUDHA RAI 40-Ghosi UTTAR PRADESH
RAM NARESH YADAV 41-Azamgarh UTTAR PRADESH
DEOVRAT MISHRA 43-Machhlishahr UTTAR PRADESH
MATA PRASAD 45-Saidpur (SC) UTTAR PRADESH
SHIVPRAKASH 46-Ghazipur UTTAR PRADESH
ASHOK SINGH 47-Chandauli UTTAR PRADESH
DR. RAJESH KUMAR MISHRA 48-Varanasi UTTAR PRADESH
BRIJ KISHOR KANAUJIYA 49-Robertsganj (SC) UTTAR PRADESH
RAJESH PATI TRIPATHI 50-Mirzapur UTTAR PRADESH
RAM POOJAN PATEL 51-Phulpur UTTAR PRADESH
SATYA PRAKASH MALVIYA 52-Allahabad UTTAR PRADESH
KHAN GUFRAN JAHIDI 54-Fatehpur UTTAR PRADESH
PRAKASH NARAIN 55-Banda UTTAR PRADESH
GANGACHARAN RAJPUT 56-Hamirpur UTTAR PRADESH
RAJENDRA PRATAP URF RAJA BUNDELA 57-Jhansi UTTAR PRADESH
NATHURAM VERMA 58-Jalaun (SC) UTTAR PRADESH
ASKARAN SANKHWAR 59-Ghatampur (SC) UTTAR PRADESH
MADAN MOHAN SHUKLA 60-Bilhaur UTTAR PRADESH
SHRIPRAKASH JAISWAL 61-Kanpur UTTAR PRADESH
PROFFESSER RAJENDRA PRASAD ALIAS RAJU DIXIT 62-Etawah UTTAR PRADESH
VINAY KUMAR SHUKLA 63-Kannauj UTTAR PRADESH
LOUISE KHURSHID 64-Farrukhabad UTTAR PRADESH
THA. RAJENDRA SINGH JADON 65-Mainpuri UTTAR PRADESH
SHIVRAJ SINGH YADAV 66-Jalesar UTTAR PRADESH
RAVINDR 67-Etah UTTAR PRADESH
DR. SHIVNARAIN GAUTAM 68-Firozabad (SC) UTTAR PRADESH
SURENDRA SINGH 69-Agra UTTAR PRADESH
MANVENDRA SINGH 70-Mathura UTTAR PRADESH
MUKESH KUMAR 71-Hathras (SC) UTTAR PRADESH
BIJENDRA SINGH 72-Aligarh UTTAR PRADESH
DEVI DAYAL 73-Khurja (SC) UTTAR PRADESH
PT. CHANDRA SHEKHAR SHARMA 74-Bulandshahr UTTAR PRADESH
SURENDRA PRAKASH GOYAL 75-Hapur UTTAR PRADESH
K. K. SHARMA 76-Meerut UTTAR PRADESH
JAGVEER 77-Baghpat UTTAR PRADESH
SAIDUZZAMAN 78-Muzaffarnagar UTTAR PRADESH
SUBHASH CHAND MAHESHWARI 79-Kairana UTTAR PRADESH
TARA CHANDRA SHASTRI 80-Saharanpur UTTAR PRADESH
SAILEN BARMA 1-Cooch Behar (SC) WEST BENGAL
RATAN LAL BARAIK 2-Alipurduars (ST) WEST BENGAL
DIPAK KRISHNA BHOWMIK 3-Jalpaiguri WEST BENGAL
DAWA NARBULA 4-Darjeeling WEST BENGAL
PRIYA RANJAN DASMUNSI 5-Raiganj WEST BENGAL
DIPTI BARMAN 6-Balurghat (SC) WEST BENGAL
A. B. A. GHANI KHAN CHOUDHURY 7-Malda WEST BENGAL
PRANAB MUKHERJEE 8-Jangipur WEST BENGAL
ABDUL MANNAN HOSSAIN 9-Murshidabad WEST BENGAL
ADHIR RANJAN CHOWDHURY 10-Berhampore WEST BENGAL
ASIM KUMAR SAHA 11-Krishnagar WEST BENGAL
HOWLADAR NRIPENDRA NATH 12-Nabadwip (SC) WEST BENGAL
PRABIR BANERJEE 13-Barasat WEST BENGAL
SYED MD. NIZAMUDDIN 14-Basirhat WEST BENGAL
MONORANJAN HALDAR 16-Mathurapur (SC) WEST BENGAL
DAULAT ALI SHEIKH 17-Diamond Harbour WEST BENGAL
PROF. OMPRAKASH MISHRA 18-Jadavpur WEST BENGAL
DEBI GHOSAL 19-Barrackpore WEST BENGAL
TAPAS MAJUMDER 20-Dum Dum WEST BENGAL
INDIRA MUKHERJEE ( MOUSHUMI CHATTERJEE) 22-Calcutta North East WEST BENGAL
NAFISA ALI 23-Calcutta South WEST BENGAL
SULTAN SINGH 24-Howrah WEST BENGAL
KAZI ABDUL RAJJAK 25-Uluberia WEST BENGAL
KESTO MUKHERJEE 26-Serampore WEST BENGAL
ASOK KUMAR DAS 27-Hooghly WEST BENGAL
DATTA PRADIP 28-Arambagh WEST BENGAL
NAZIM AHMED 29-Panskura WEST BENGAL
SUDARSAN PANJA 30-Tamluk WEST BENGAL
KSHITINDRA MOHAN SAHOO 31-Contai WEST BENGAL
NARAYAN CHANDRA PARIA 32-Midnapore WEST BENGAL
SHANTIRAM MAHATO 34-Purulia WEST BENGAL
ACHINTYA MAJHI 36-Vishnupur (SC) WEST BENGAL
DHIBAR SHOVA 37-Durgapur (SC) WEST BENGAL
TAPAS BANERJEE 38-Asansol WEST BENGAL
CHAMPAK GARAI 39-Burdwan WEST BENGAL
DHANANJOY GHOSH 41-Bolpur WEST BENGAL
GOPAL CHANDRA DAS 42-Birbhum (SC) WEST BENGAL
KHELSAY SINGH 1-Surguja (ST) CHHATTISGARH
RAMPUKAR SINGH 2-Raigarh (ST) CHHATTISGARH
DR. CHARANDAS MAHANT 3-Janjgir CHHATTISGARH
DR. BASANT PAHRE 4-Bilaspur (SC) CHHATTISGARH
PARASRAM BHARDWAJ 5-Sarangarh (SC) CHHATTISGARH
SHYAMACHARAN SHUKLA 6-Raipur CHHATTISGARH
AJIT JOGI 7-Mahasamund CHHATTISGARH
MRS. GANGA POTAI THAKUR 8-Kanker (ST) CHHATTISGARH
MAHENDRA KARMA 9-Bastar (ST) CHHATTISGARH
BHUPESH BAGHEL 10-Durg CHHATTISGARH
DEVVRAT SINGH 11-Rajnandgaon CHHATTISGARH
THOMAS HANSDA 1-Rajmahal (ST) JHARKHAND
FURKAN ANSARI 3-Godda JHARKHAND
TILAKDHARI PRASAD SINGH 5-Kodarma JHARKHAND
CHANDRA SHEKHAR DUBEY 7-Dhanbad JHARKHAND
SUBODH KANT SAHAY 8-Ranchi JHARKHAND
BAGUN SUMBRAI 10-Singhbhum (ST) JHARKHAND
SUSHILA KERKETTA 11-Khunti (ST) JHARKHAND
RAMESHWAR ORAON 12-Lohardaga (ST) JHARKHAND
VIJAY KUMAR 13-Palamau (SC) JHARKHAND
VIJAY BAHUGUNA 1-Tehri Garhwal UTTARANCHAL
LT. GENERAL ( RETD.) TEJ PAL SINGH RAWAT (PVSM,VSM) 2-Garhwal UTTARANCHAL
RENUKA RAWAT 3-Almora UTTARANCHAL
K. C. SINGH BABA 4-Nainital UTTARANCHAL
DEEPAK KUMAR 5-Hardwar (SC) UTTARANCHAL
MANORANJAN BHAKTA 1-Andaman & Nicobar Islands ANDAMAN & NICOBAR ISLANDS
PAWAN KUMAR BANSAL 1-Chandigarh CHANDIGARH
GAVLI SITARAM 1-Dadra & Nagar Haveli (ST) DADRA & NAGAR HAVELI
PATEL DAHYABHAI VALLABHBHAI 1-Daman And Diu DAMAN & DIU
AJAY MAKAN 1-New Delhi NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
R. K. ANAND 2-South Delhi NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
SAJJAN KUMAR 3-Outer Delhi NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
SANDEEP DIKSHIT 4-East Delhi NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
KAPIL SIBAL 5-Chandni Chowk NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
JAGDISH TYTLER 6-Delhi Sadar NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
KRISHNA TIRATH 7-Karol Bagh (SC) NATIONAL CAPITAL TERRITORY OF DELHI
P. M. SAYEED 1-Lakshadweep (ST) LAKSHADWEEP